onsdag, september 01, 2010

Lunchdiskussion om bloggar

Check this out mofoes*:

Nästa torsdag kommer Karin och jag att hålla en liten föreläsning om bloggandet.

Innehållet ser ungefär ut så här:

Fenomenet bloggande-Innehållslöst trams eller en smart affärsidé?

Varför bloggar man? Vad är orsaken till att unga kvinnor dominerar i bloggvärlden?

Kan man bygga upp ett företag med hjälp av en blogg? Går vi mot utvecklingen att dagstidningar köper in bloggare för att nå ut till en ny målgrupp?

Lunchdiskussion om bloggandet den 9 september kl.12.00 med Peppe Öhman, moderskapsledig chef.red för tidningen Papper och Karin Lindroos, frilansande stylist, fotograf och skribent.

Plats: Luckan i Helsingfors.

Komsi, komsi!


*det är Magnus fel att jag talar så här töntigt.

25 kommentarer:

Sonja sa...

Intressant, jag satt faktiskt och tänkte på det här om dagen. Det är ju många unga som bloggar, och öppet skriver t.ex om sin ätstörning. Fick en hjälplös känlsa, här sitter jag och läser om hur illa hon mår, stänger sen av datorn som om inget hänt. Kände att jag borde göra nåt mer, men samtidigt har hon inte bett om min hjälp, eller har hon? Det är var nu ett ledsamt exempel, men det väckte medkänsla hos mig. Usch det är svårt.

Kram.

N sa...

Men åh suck, hade jag velat lyssna på. Är Helsingfors så roligt som det låter?

wonderland sa...

Mycket intressant! Men varför vid lunctid? Hinner inte komma :(

Flicka sa...

Det här räknas som marknadsföringsrelaterat eller hur? För då kunde jag delta även om jag har jobb då!

Anonym sa...

Nåt döber har bokat in ett möte i min kalender just då! Annars hade det varit kiva att komma.

wonderland sa...

Tack flicka..kom inte alls att tänka på att visst kan jag sätta in dethär som en jobbrelaterad seminar.

C y there! :)

Kiri sa...

Nej nej nej nej! Men eftersom jag nästan kan titulera mig som producent kanske jag ska anordna ett event i stockholm där ni får snacka om samma saker? tyvärr är budgeten ganska liten så platsen blir mitt kök. Passar bra?

Bokbabbel sa...

Intressant, tror minsann jag ska hoppa på bussen och dyka upp!

Peppe sa...

Sonja: jag tänker ofta som du, att jag känner mej hjälplös. Men kanske det är finns nåt slags stöd/tröst att läsa om andra i samma situation om man själv mår dåligt. Och att det finns en liten tröst i att formulers sina tankar och känslor för andra att läsa! jag vet inte. kram.

N: ja, du måste flytta hit.

Wonderland: hurra! jag lovar att det blir intressant!

Flicka: om du kommer lovar jag att tala om marnadsföring genom bloggen.

Kiri: vi kommer!

Peppe sa...

Bokbabbel: så roligt! Att få träffa dej i riktiga livet alltså.

Ms Stiffneck sa...

Shit. Jag hade gärna kvistat över! Skitskoj ju!

Fager Dam sa...

Lysande, man kan kalla det jobb och komma!

Det är ju också jobbrelaterat när jag sätter idolbilder på min blogg, viktig övning i att använda sociala medier :P

Egentligen har jag lärt mig en massa genom att blogga som jag har nytta av i jobbet. Kanske inte så dumt i alla fall.

catten sa...

hej jess! ska försöka hålla min lunchpaus då, jobbar ju i princip i samma byggnad. ses hoppeligen!

Christina sa...

Kom till Vasa också! Men gärna på en helg så man skulle ha möjlighet att delta. :)

Peppe sa...

Ms Stiffneck: men kom över, vettja!

Fager Dam: men som du säger: bloggandet ÄR nyttigt för ens karriär. Eller kan vara.

Catten: så roligt! välkommen!

Christina: vi kommer så gärna! Fast det vore såklart kiva om någon ordnade ett seminarie vi kan tala på.

Kugge sa...

Bjuds det på mat? Nånej, låter som en bra gradu escape! Kanske jag sku dyka upp?! :)

Peppe sa...

Det ska du verkligen göra!

Pia sa...

om jag lyckas konspirera med mina arbetstider så kommer jag!

tommix sa...

Bloody hell! Upptagen! Jag som aldrig är upptagen...med någonting!

Peppe sa...

Pia: kiva! Kom, kom. Bort från dumma chefen.

Fan, Tommix. Omboka, annars måste vi göra det.

Ellen sa...

Jag tror att bloggen som fenomen blivit så populär för att vem som helst kan blogga. Ett sätt att vara kreativ på. De som inte haft lyckan att bli bra på sjunga, spela, rita o måla kan ändå visa sin kreativa sida via en blogg.

emzi sa...

Jag skall se om jag skulle lyckas komma. Det skulle verkligen vara kul! :)

ONA sa...

Det ska bli så roligt. Vi kommer dit hela klassen! :)

Peppe sa...

Ellen: du har rätt OCH de som är bra på att sjunga, spela och rita, och sy kläder och vad som helst kan visa upp det på en blogg (eller myspace).

Emzi: vad roligt! välkommen!

Ona: på riktigt, hela klassen? sjukt kiva att höra!

wonderland sa...

Jag var så ivrig att jag var där redan idag. Hade kolla fel datum ;) Måndag måndag...what can I say ;)