torsdag, augusti 02, 2012

Fråga bloggen

Jag borde verkligen klippa håret och min vanliga frissa Eva är fortfarande på semester. Vem rekommenderar ni?

Och när vi ändå håller på att rekommendera saker får ni gärna tipsa om annat som kan vara bra att veta.

15 kommentarer:

Mia sa...

Osos Polares! De är duktiga, trevliga och priserna är inte skyhöga.
(de vann också mitt hjärta då de behandlade mina barn som världens viktigaste kunder. Lyssnade, pratade och lockade håret på dem eftersom de så önskade)

Sonja sa...

Naps! Jag är så supernöjd med mitt korta hår som klipptes just där. Finns faktiskt inget att klaga på. Eller priset kanske? Men det är dyrt att klippa sug var man än göt det tror jag.

Hälsa dem om du går dit

Nickby rapporterar sa...

Jag är som en gammal klocka, men på den här frågan är mitt svar alla gånger Tuomas på Espace på Roban. Han är bra!

puva sa...

Riku Tolvanen, Butik i Elhuset.

tessan sa...

Perttu på Espace roban. Helt super bra typ o duktig.

Anonym sa...

Jag tänker gå till Noir nästa gång, där man får pimpla vin medan man klipps!

Anonym sa...

Angelina i Ekenäs! Men dit har ni varit förr! :)

Peppe sa...

Jag bokade enligt första bästa kommentar och det blev Osos Polaris hör i hoodsen nu på lördagen. Men ska beta mig igenom era förslag under hösten. Sen kan vi jämföra mina frisyrer.

Och Anonym: Maggan klippte sig senast för nån månad sedan hos Angelina. han var mycket nöjd :)

Christina sa...

Jag rekommenderar något helt annat än en frisör. Nämligen boken Tigermammans stridsrop skriven av Amy Chua. :)

Peppe sa...

Christina: vet du jag läste den faktiskt för några veckor sedan, Mycket intressant. Jag trodde att den skulle vara värre, men hon var ju ganska självkritisk och ironisk. Upplevde jag det som.

ica sa...

jaana på a.k.a. luova på fredan är bra, både på att klippa och färga. dessutom får man choko!

Sonja sa...

Nästa fråga: hur ska du klippa dig?

Maija sa...

Om du vill se hur din hårbotten ser ut i förstoring kan du gå till hiusgalleria bredvid cafe Engel. De har ekologiska produkter och sorterar sitt avfall. Vänlig personal, frågar inte för mycket och himlar inte med ögonen om det ser ut som om du senast klippt dig för fem år sen.

Lotta sa...

Jess bra tips! Jag är alltid på jakt efter ny frissa :)

Peppe sa...

Tacl, tack, tack!

Sonja: det blir nog bara lite perus färg och toppning. Tror jag.