Är det någon annan än jag som i dag, första dagen efter semestern, drog på sig overallen, slängde hackan över axeln och tog den skrangliga hissen ner i saltgruvans mörker?
Nu ska man ju vara glad över att ha ett jobb och till och med ett jobb där man får skriva och förverkliga sina idéer och träffa roliga kolleger, men ärligt talat evig sommarledighet passar mig bara så jäkla bra.
7 kommentarer:
Jag har gått runt och hatat världen. Hur mycket jag än tycker om jobbet så om någon seriöst säger att den går med goda tankar till jobbet efter semestern så kan man väl mest fundera på vad personen har gjort under sin semester. Kanske skaffat sig klamydia och herpes. Jag har gått runt på kontoret och sagt att jag hatar alla. Det känns bättre så.
oj... jag är säkert knäpp men jag var så glad så, att gå på jobb! jag sku bli knäpp med evig semester har jag insett...
fast jag vill gärna ha ett flexibelt jobb där jag kan ta lite lediga dagar ibland när det behövs ett långt vslut
kämpa på!
Jag som vanligtvis har 10 v semester brukar tycka att det är riktigt, riktigt roligt att återvända till jobbet.
Det här är andra jobbveckan för mig, måste säga att det idag varit betydligt mindre måndag än för en vecka sen.
Oh yes, det bar allt av till gruvan i morse. Kändes iof mer som om jag vaknade och kravlade upp ur en gruva som jag varit bosatt i de senaste veckorna i morse när alarmet började tjuta. Så trött, så klen. Första dagen tillbaka gick över förväntan, så jag ska dock inte klaga. Jag insåg dessutom att jag ska jobba knappt 8 veckor innan jag går på föräldraledighet, så jag överlever nog.
Tubbs: jag känner med dig.
Skrutte: du är lite knäpp, men också hemskt kiva.
Sonja: du är också lite knäpp :)
Fager Dam: skönt att höra att det blir bättre.
Daniela: vad skönt! Och grattis till inkommande bebé!
Mee. Fast jag jobbade mindre än under semesterns sista dagar :-)
Skicka en kommentar