Okategoriserade

Buset eller Hemliga Klubben

29 april 2010

Okej folks, Magnus är borta över natten* för att spela in en episod av sitt tv-program på Viking Line. Detta betyder att han inte kommer att läsa min blogg på ungefär ett dygn.

Kan vi komma överens om att göra ett bus som förvirrar honom i Kajsaniemi när vi ses där på lördag förmiddag? Jag tänker ett hemligt tecken eller lösenord. Typ att ni ropar: ”Heja bloggen!”, ”Viva la Blogg!”, ”All makt åt Livet & Helsingfors, vår beskyddare!” eller motsvarande när vi ses och kommer fram och hälsar genom att knyta er knytnäve mot min** samtidigt som ni ger mej en menande blick?

Alla som är med kommenterar och så tar jag bort det här inlägget imorgon före Mags kommer hem.

Okej?

EDIT: Catzo föreslog ”All makt åt Peppe, vår beskyddare!” som lösenord. Funkar det för er?

*eller så är han ”borta över natten” hos sin älskarinna.
**så där som de tuffa killarna och tjejerna gör i Amerika.

Påminnelse
Dagens suddigaste outfit

You Might Also Like

22 Comments

  • Reply catzo 29 april 2010 at 13:48

    AHAHA! Jag är SÅ med!

  • Reply catzo 29 april 2010 at 13:52

    Jamen en fråga: sen när jag skrikit ALL MAKT ÅT PEPPE MIN BESKYDDARE och gett dig en liten punch på knytnäven, vore det inte ba så himla kul om man bara stack iväg sen? Du vet, prata hinner man ju sen senare. It would förvirra, I tells ya.

  • Reply Peppe 29 april 2010 at 14:05

    JA! JA! Det här kommer att bli SÅ roligt!

    Alltså bara lösenordet, punchen med knytnäven och sedan bara fortsätta vidare.

  • Reply Peppe 29 april 2010 at 14:06

    Dej kan man lita på!

  • Reply Anonym 29 april 2010 at 14:16

    I'm in! Vi kommer att vara där med ett större gäng vänner så vi kan alla i tur och ordning komma och bumpa din knytnäve!

    -M

  • Reply Hanna 29 april 2010 at 14:21

    okej, SÅ in! (så de här får inte vara ett skämt, cuz I'm gonna do it, bara jag ser er!)

  • Reply Minna 29 april 2010 at 14:38

    Hahhahhaa – jag sku gärna vara med men vet du, jag skulle nog inte klara av det utan att repe totalt (jag är inte så cool). Dessutom kunde det bli ett konstigt första möte face to face och du sku kanske inte ens veta vem jag är. Jag stöder projektet av hela mitt hjärta men håller mig själv utanför.

  • Reply Anonym 29 april 2010 at 17:20

    Om jag råkar se dig och om jag har tillräckligt med pocka så kanske, kanske… Superrolig idé, jag skrattar redan!

    Hur känner man igen dig? Kanske du kan ta på dig en vit mössa så vi ser dig. Hehe!

    Sonja D

  • Reply muminet 29 april 2010 at 17:32

    Om jag bongar dig och lyckas memorera lösenordet så e jag nog med på noterna helt täysiii

  • Reply Camilla 29 april 2010 at 17:41

    Alltså vilken fantastisk idé! SÅ med!

  • Reply Jennifer 29 april 2010 at 17:43

    Om jag befinner mig i Kajsaniemi på lördag förmiddag och om jag råkar se dig (er) är jag definitivt med!

  • Reply smilla.ratata.fi 29 april 2010 at 17:50

    Jag är så messis!

  • Reply tanja 29 april 2010 at 18:35

    Ja e också så messis bara ja e tiräckligt nykter (o råkar vara där, o int snarkandes på nån främmande soffa) o ser dej. du e otrolit underlig o de e just sånt som uppskattas! ta de som en komplimang alltså. eh. Hoppas du känner igen mej ba så du int tror ja e helt weirdo 😉 ses!

  • Reply Peppe 29 april 2010 at 18:41

    Hurra! Ni är sjukt roliga som är med på det här!

    Minna också.

  • Reply Anne 29 april 2010 at 18:47

    Jag är med! Jag tänker freestyla lite och låtsas som om jag inte ens känner din man. Sen ropar jag bara "Peppe, Din blogg e to cool for shool!

    Okej, jag skall fundera lite ännu.

  • Reply Hallonet 29 april 2010 at 19:56

    Voi vitsi, vore jag inte sju kilometer från land och sextio kilometer åt fel håll då så skulle jag va helt in!

  • Reply hanna drake 29 april 2010 at 20:25

    herregud, ja vet inte ens var kajsaniemi ligger så ja kan inte komma dit men om ja hade haft möjlighet hade ja helt klart varit med! skitkul!

  • Reply Mysfabo 29 april 2010 at 20:35

    Hoppas du förstår mitt sludder.

  • Reply Kugge 29 april 2010 at 21:05

    Jag är inne på samma linje som farbror Mys! 😀 Men jag lovar försöka! 😉

  • Reply Krippen 29 april 2010 at 21:56

    I'm in om jag blir tillräckligt finlandsvensk av mig eller alternativt tappar bårt mej och hamnar i Kajsaniemi ! Pokka har jag nog !! Och dej känner man nog igen kan jag säga 😀 Kanske vi ses där då !

  • Reply Peppe 30 april 2010 at 08:12

    Anne: Ja! just så.

    Hallånet: det är tanken som räknas.

    Hanna D: hehe, jag lovar att ta bilder och då är ju med i tanken..

    Mys: jag har förstått det förut så månne inte det lyckas den här gången också.

    Kugge: jee!

    Kripen: jag tvivlar inte en sekund på att du inte skulle ha pokka. kör hårt bara!

  • Reply Anonym 30 april 2010 at 08:34

    Om Tubbs hittar er så kommer jag att göra mitt yttersta!

  • Leave a Reply